С кои храни да премахнем мазнините по корема?

С кои храни да премахнем мазнините по корема?

 Всеки има коремни мазнини, дори и хората с плоско коремче и това е съвсем нормално. Но прекалено многото мазнини в коремната област могат да повлияят негативно на нашето здраве. Някои от мазнините ни са точно под кожата, други мазнини се намират по-дълбоко – около сърцето, белите дробове, черния дроб и други органи. Това са така наречените „висцерални“ мазнини – натрупват се около вътрешните органи и представляват сериозен риск дори и за слабите хора.

Безспорно, ние се нуждаем от висцерални мазнини, тъй като те обграждат и защитават вътрешните ни органи. Но ако имаме твърде много висцерални мазнини, се повишара рискът от развитие на високо кръвно налягане, диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания, деменция и някои видове рак, включително рак на гърдата и рак на дебелото черво.Както вече споменах, дори и слабите хора е възможно да имат прекалено голямо количество висцерални мазнини. Тяхното количеството зависи отчасти от гените ни и отчасти от нашия начин на живот и хранене. Висцералната мазнина е характерна за неактивните хора. Ето защо, аз горещо препоръчвам комбинация от здравословно хранене и активен начин на живот, за да една страна се не допускаме натрупване на висцерални мазнини или да стопим излишните такива!

Ето и храните, които са наши верни съюзници в борбата с тлъстините в коремната област:

Бадеми

Мононенаситените мастни киселини и витамин Е в бадемите понижават холестерола. Бадемите, също така, са чудесен източник на растителни протеини и фибри.

Авокадо

Добра новина за любителите на този плод: авокадото е великолепен източник на мононенаситени мазнини, които допринасят за здравето на сърцето и са засищащи, което пък намалява риска да посегнем към преработени храни след консумацията на авокадо. Авокадото, повече от всеки друг плод, е и невероятен източник на бета ситостерол, който разгражда холестерола.

Какао на прах

 

Какаото на прах, извлечено какаови зърна, съдържа съединения, които имат потенциал да предпазват от сърдечно-съдови заболявания, инсулт, рак и диабет.

Ленено масло

Лененото масло е най-добрият източник на омега-3 мастни киселини и помага за намаляване на възпаленията, които, според редица изследователи, могат да доведат до сърдечно-съдови заболявания, рак и болестта на Алцхаймер. Можете да добавите една супена лъжица ленено масло към смути или салата.

Ядки макадамия

Консумирането на ядки и семена укрепва здравето на сърцето. Ядките макадамия, също така, съдържат фибри и помагат за правилното храносмилане.

Слънчогледово семе

 Слънчогледовото семе е пълно с витамини от B групата, които играят важна роля в предпазването от възпаления и са отличен източник на витамин Е. Слънчогледовото семе е много засищащо! Поръсете две супени лъжици слънчогледово семе върху салатата си и се насладете на здравословния вкус!

Орехи

 Подобно на лененото семе, орехите съдържат омега-3 мастни киселини, които помагат да поддържаме сърцето и мозъка си здрави.

Горски плодове

Горските плодове са богати на фибри (до 9 грама на чаша!) и антиоксиданти, но съдържат по-малко захар, отколкото повечето плодове. Тази комбинация ги прави един прекрасен, здравословен избор!

Варива

Семената от боб, леща, нахут и грах, са пълни с фибри и растителни протеини, плюс минерали и В-витамини. Като цяло те подобряват перисталтиката на червата, като подпомагат нервната и мускулната система и ни помагат да изградим изчистена от мазнини телесна маса.

 Зеленолистни

Зеленолистните растителни източници на омега-3 мастни киселини са задължителен елемент на здравословното хранене, но зеленолистните зеленчуци и карфиолът са особено полезни за редуциране на мазнините в коремната област. Те са богати на калий, който преодтвратява задържането на течности и подуването, причинени от консумацията на продукти, богати на натрий.

Банани

Изобилстващи на калий и магнезий, бананите намаляват подуването, причинено от солените преработени храни. Зелените банани са богати с растителни пребиотици, които подхранват добрите бактерии в храносмилателната система.

Аспержи

Аспержите, зеленчуци с високо съдържание на пребиотици, са чудесно допълнение към нашето хранене. Не се колебайте да ги консумирате сурови като добавка към вашата салата или смути.

Цитрусови плодове

Калият в цитрусите помага за борба със задържането на течности, докато антиоксидантите се борят с възпаленията, които се свързват с натрупването на мазнини в коремната област. Тъй като ключова част от изчистване на мазнините е правилната хидратация, добавянето на цитрус към водата може да помогне на тези от нас, които не обичат вкуса на водата, да отслабнат.

Оранжеви зеленчуци

Сладките картофи, тиквата, морковите са с по-ниско съдържание на калории и са богати на калий и бета-каротин. Те са богати на минерали и пълни с фибри и това ги прави отлична храна при борбата с подуването на корема.

Подправки

Овкусявайте храната си с подправки. Те ще ви помогнат да  редуцирате приема на сол, която именно е основна причина за задържане на течности, подуването на стомаха и образуване на така нежелания целулит. Плюс това, много от подправките имат лек диуретичен ефект, който ни помага да изхвърлим излишната вода от тялото си. Аз обичам да овкусявам храната си с пресни или сушени на слънце босилек, кориандър, розмарин, естрагон, мента, риган и черен и червен пипер и разбира се и много други вкусни и полезни подправки! Защото здравето е вкусно!

 

Write a comment